|
|
20.2.2009 : Lisää tilhiä BorealiaanLuonnonvaraisten eläinten hoitolaan tuotiin syksyllä useita loukkaantuneita tilhiä. Usein loukkaantumisen syynä oli ikkunaan törmääminen. Osa linnuista ei kuntoutunut riittävän hyvin, jotta ne olisi voitu laskea takaisin luontoon. Nämä tilhet siirrettiin vanhan tilhiparven seuraksi Borealia-taloon. Parvilintuina ne sopeutuvat hyvin.
|
|
 |
|
Vanhat zoovideot | 15.1.2010 |  |  |  | Uudet villihevoset saapuvat - osa 2Mongolian villihevosori ja -tammat päästettiin tutustumaan toisiinsa samaan aitaukseen. |
|
|  |  |  |  |
 | 11.1.2010 |  |  |  | Karvat kierrätykseen - osa 2Eläintenhoitajat eivät kudo kamelinkarvoista itselleen takkeja, vaan ne päätyvät lämmittämään partakorppikotkan poikasta. |
|
|  |  |  |  |
 | 8.1.2010 |  |  |  | Karvat kierrätykseen - osa 1Kaksikyttyräinen kameli elää Keski-Aasian aroilla, jossa talvet ovat hyvin kylmiä. Niinpä kameleille kasvaa paksu talviturkki. |
|
|  |  |  |  | |
 |
 | Esittely |  |  |  |
LINTURYHMÄ Linturyhmän nimi on hieman harhaanjohtava, sillä ryhmän hoitajat hoitavat myös nisäkkäitä. Aiemmin ryhmän hoitoon kuului lähes pelkästään lintuja. Muutama vuosi sitten eläintenhoitajien työt jaettiin uudelleen ja ryhmä sai vastuulleen myös hevoset, kulaanit ja kamelit.
Ryhmässämme on seitsemän hoitajaa ja ryhmä on jaettu neljään eri alueeseen: Borealiaan, Kengurutaloon , Näätäeläintaloon ja ”Kopukkaryhmään”. Borealian hoitajan vastuulla on kuhertaja- gasellit, flamingot ja itse Borealiatalo, jossa on mm. kahlaajia. Kengurutalon hoitajan hoidettavat lajit ovat punaniskavallabit, emut, riikinkukot, pöllöt ja partakorppikotkat. ”Kopukoiden” hoitaja hoitaa hevoset, kamelit ja kulaanit apunaan Näätäeläintalon hoitaja, joka vastaa myös vesilintujen ja lumikoiden hoidosta. Näätäeläintalossa on aikaisemmin ollut useita eri näätäeläinlajeja; nykyään siellä elelee vain yksi, mutta talon nimi on jäänyt elämään.
Hoitajat työskentelevät pääsääntöisesti joko yhdellä tai kahdella alueella, mutta osaavat hoitaa kaikkia ryhmän eläimiä tarvittaessa.
Hoitamiamme eläinlajeja ovat mm.
|
|  |  |  |  |
|
|
|
|